Lustrzanka

Lustrzanka jednoobiektywowa jest najbardziej wyrafinowanym narzędziem do robienia zdjęć dostępnym w dzisiejszych czasach.

Ze wszystkich rodzajów aparatów dostępnych obecnie na rynku, lustrzanki jednoobiektywowe na film o szerokosci 35 mm sa sprzętem niewatpliwie najbardziej popularnym wsród osób traktujacych fotografię poważnie. Łaczac wyrafinowane możliwosci ze zwarta i lekka konstrukcja. lustrzanki sa doskonałymi aparatami do fotografii reporterskiej, sportowej, turystycznej, a także do robienia zdjęć niepozowanych. Niewielkie rozmiary i wszechstronnosć to dwie główne zalety, dzięki którym na lustrzankach można polegać w każdej sytuacji. Możliwosć zmiany obiektywu sprawia, że możemy robić własnie takie zdjęcia, o jakie nam chodzi. W obecnych czasach komputerowe "mózgi" lustrzanek jednoobiektywowych najwyższej klasy, takich jak te z serii EOS, zautomatyzowały proces fotografowania do tego stopnia, że fotograf może skupić się wyłacznie na tresci zdjęcia. Można dosłownie zaprogramować aparat tak, aby dopasował się do panujacych warunków ekspozycji. To naprawdę duże ułatwienie, bo przecież wysublimowane piękno krajobrazu wymaga innych ustawień niż szybkosć i dynamika sportowych wydarzeń. Co więcej, polegajac na nowoczesnej i precyzyjnej technologii systemu automatycznego ustawienia ostrosci, możemy uchwycić na zdjęciu te szczególne, niepowtarzalne momenty, które najprawdopodobniej umknęłyby przy ręcznym ustawieniu. Zrozumienie kilku podstawowych zasad fotografii pomoże nam cieszyć się wyrafinowanymi możliwosciami naszego aparatu, a co najważniejsze, robić lepsze zdjęcia.

Lustrzanka jednoobiektywowa a kompaktowy aparat fotograficzny

Wielkim udogodnieniem oferowanym przez lustrzanki jednoobiektywowe jest ich konstrukcja, oparta o system TTL, dzięki któremu fotografujaca osoba widzi dokładnie to, co będzie utrwalone na klatce filmu. Zastosowanie konstrukcji tego typu sprawia, że używanie obiektywów o różnych ogniskowych jest bardzo praktyczne. Kompaktowy aparat fotograficzny ma osobny wizjer celownika do ustawiania kadru, więc tylko w przybliżeniu pokazuje obraz obejmowany przez obiektyw. Poza tym, jedynym sposobem na fotografowanie z innym obiektywem jest dodanie specjalnego celownika.

Lustrzanka1 Lustrzanka2

Powrót do Strony głównej